Właściwości piołunu
Spis treści
Bylica piołun
Bylica piołun jest gatunkiem rośliny z rodziny astrowatych. Jest szeroko rozprzestrzeniona na półkuli północnej, a jej tradycyjnym obszarem występowania są tereny Europy, Azji i Północnej Afryki. Jako roślina zawleczona występuje także w pozostałych rejonach świata, głównie w obu Amerykach. Tam sprowadzono ją jako roślinę uprawną, która po czasie zaczęła się rozprzestrzeniać. Piołun jest rośliną pospolitą w niektórych regionach Polski. Łodyga piołunu jest bruzdkowana i silnie rozgałęziona. Wyrasta na wysokość do jednego metra. Odziomkowe liście tej rośliny są szarawe lub zielonawe i mają trójkątną lub owalną dwukrotnie lub trzykrotnie pierzastosieczną blaszkę o lancetowatych i okrągławych odcinkach. Rurkowate kwiaty układają się w zwisający koszyczek. Owoce to drobne niełupki. Bylica piołun nazywana bywa krótko piołunem, psią rutą lub absyntem. Ostatnią spośród tych nazw zawdzięcza alkoholowi sporządzanemu na jej bazie. Absynt może wykazywać drobne właściwości psychodeliczne.
Właściwości lecznicze bylicy piołun
Bylica piołun jest rośliną popularną w ziołolecznictwie, chociaż podana w dużych ilościach może stanowić truciznę. Piołun jest zielem popularnie wykorzystywanym w leczeniu rozmaitych problemów z układem pokarmowym. Pomaga zwalczać niestrawność. Jest również środkiem skutecznym w walce z wzdęciami, a także zgagą. Poprawia apetyt i metabolizm. Piołun jest rośliną działającą żółciopędnie i moczopędnie, przez co jest wykorzystywany w leczeniu układu dróg moczowych. Napar z piołunu działa skutecznie na glisty ludzkie i owsiki. Roślina ta wykazuje również działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Bylica piołun w kulturze
Piołun przede wszystkim kojarzony jest z produkcją absyntu, który ze względu na lekko psychodeliczne właściwości uważany był za napój magiczny. Alkohol ten pojawia się także chociażby na obrazach Vincenta van Gogha i Edgara Degasa. Jest również traktowany jako trunek poetów. W Biblii piołun pojawia się jako roślina symbolizująca gorycz. W wierzeniach ludowych był rośliną przeznaczoną do przystrajania trumien.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.