Brak zdecydowania
Brak zdecydowania u mężczyzn
Każdy z nas, wchodzą w związek partnerski, wiąże z nim jakieś nadzieje na przyszłość i ma dość ściśle określone oczekiwania odnośnie nie tylko związku, ale i partnera. Przede wszystkim oczekujemy odwzajemnienia naszych uczuć, wierności, lojalności, szczerości, oddania i poważniejszych deklaracji na przyszłość. Pragniemy, aby związek dawał nam poczucie pewności nie tylko partnera i jego zamiarów wobec nas, ale również – a może przede wszystkim – poczucia pewności wspólnej przyszłości, poczucia bezpieczeństwa i życiowej stabilizacji.
Wcale nie tak rzadko zdarza się, że partner wykazuje się brakiem zdecydowania i czasami sprawia wrażenie, że sam nie wie, czego chce od życia. Jego brak zdecydowania zaczyna rzutować na związek i sprawia, że sami nie wiemy, czego możemy się spodziewać. Tracimy przez to poczucie pewności i sami zaczynamy mieć wątpliwości odnośnie i partnera, i związku z nim. Coraz częściej zadajemy sobie pytanie, co będzie dalej, czy możemy uwzględniać partnera w naszych planach na przyszłość?
Problemy z podejmowaniem decyzji ?
Brak zdecydowania w związku może dotyczyć dosłownie wszystkiego i nie ma tu jakiegoś schematu. Partner może nie być pewien uczuć, jakimi nas darzy. Jednego dnia może zapewniać nas o swojej wielkiej miłości do nas, by kilka dni później wyznać nam, że tak naprawdę sam nie wie, co do nas czuje. Mija kilka dni i znów twierdzi, że świata poza nami nie widzi, by za jakiś czas ponownie zmagać się z wątpliwościami odnośnie swojej miłości. Swoim zachowaniem nie tylko wprowadza chaos, ale też sprawia, że przestajemy czuć się pewnie w związku i sama myśl o tym, że ukochana osoba nie jest pewna uczuć do nas jest dla nas bolesna. Zaczynamy obawiać się, że nie darząc nas uczuciami, po prostu odejdzie od nas.
Brak zdecydowania w związku może przejawiać się brakiem poważniejszych deklaracji i planów. Uczucia w związku są, związek trwa, lecz tak naprawdę sami nie wiemy, dokąd zmierza. Jest miłe spędzanie czasu, lecz partner skutecznie unika rozmów o planach na przyszłość, unika podejmowania jakichś poważniejszych, wiążących decyzji. Jedna ze stron jest już na etapie myślenia o założeniu rodziny, druga – nadal chce zachować poczucie wolności i nie czuje potrzeby zmieniania czegokolwiek, skoro sprawy w związku układają się dobrze. Nie ma kłótni, jest już wspólne mieszkanie, więc czego więcej można jeszcze oczekiwać. Wielu mówi, że urzędowy papierek nie jest przecież potrzebny do szczęścia. I najczęściej jest to postawa charakterystyczna dla mężczyzn. Kobieta prędzej czy później potrzebuje tego urzędowego papierka, który da jej poczucie pewności i spokoju o przyszłość. Dla kobiety zalegalizowanie związku jest ważne, choć bardzo często wiąże się ze stereotypem małżeństwa. Prawda jest taka, że urzędowe zalegalizowanie związku nie da 100% gwarancji dotrwania w związku do ostatniej chwili życia. Życie pisze różne scenariusze, ludzie się rozstają. Jednak w chwili, w której związek ma już staż i kobieta myśli o założeniu rodziny z ukochanym mężczyzną, jego zdecydowanie jest ważne i ważne jest, aby w końcu zdeklarował się jasno, że on również podziela jej pragnienia i myśli poważnie o tym, by wejść w kolejną fazę związku. Brak zdecydowania odnośnie zalegalizowania związku odbiera jako to, że partner nie bierze jej pod uwagę, że może nie jest kobietą, z którą chciałby założyć rodzinę. Czasami dzieje się i tak, że kobieta przez wiele lat czeka choćby na oświadczyny ukochanego, a on zwleka z taką decyzją, twierdząc, że to również nie jest im potrzebne do szczęścia, bo przecież są i bez tego szczęśliwi. Są mężczyźni, którzy całkiem umiejętnie latami unikają tematu założenia rodziny, tematu poważniejszych deklaracji i poważniejszych planów na przyszłość. Jest to wynikiem i braku zdecydowania z ich strony, ale też i swoistej wygody i wyznawanych przez nich poglądów.
Brak zdecydowania w związku sprawia, że wpadamy w swoistą pułapkę. Związek trwa, ludzie są w nim szczęśliwi, lecz dla osoby, która oczekuje zdecydowanych ruchów jest to szczęście coraz bardziej pozorne. Brak zdecydowania ze strony partnera sprawia, że mamy wrażenie, że nasz związek jest zamkiem z piasku i wystarczy mocniejszy powiem wiatru, by rozsypał się. Skoro partner nie potrafi się zdecydować na cokolwiek poważniejszego, na określenie siebie w naszym związku i swoich zamiarów, to jak możemy myśleć o wspólnej przyszłości? Czy możemy w ogóle o niej myśleć, skoro to wszystko wydaje się kruche? Przecież, jeśli ktoś kocha, to myśli o założeniu rodziny, o wzięciu na siebie odpowiedzialności i nie ucieka przed zdeklarowaniem się. Brak zdecydowania w związku może nawet sprawić, że patrzymy na wspólną przyszłość jako na zmarnowany czas na coś, co nie zapewnia nam stabilizacji i patrzymy z lękiem w przyszłość, której nie jesteśmy już tak pewni jak wcześniej, kiedy jeszcze postrzegaliśmy związek i partnera przez pryzmat różowych okularów, przekonując samych siebie, że na wszystko przyjdzie jeszcze pora.
Nie łudźmy się – zdecydowanie w związku jest bardzo ważne. Brak zdecydowania z czasem staje się czymś, co powoli i stopniowo niszczy poczucie pewności i odbiera nam nadzieję na wspólną przyszłość. Co więcej, musimy wiedzieć, że wiążąc się z kimś, dzieląc z nim życie, mamy prawo do tego, by oczekiwać od niego podejmowania ważnych dla wspólnej przyszłości decyzji i tego, by jasno deklarował swoje zamiary wobec nas.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.