Poczucie bezpieczeństwa
Poczucie bezpieczeństwa
Na poczucie bezpieczeństwa składa się wiele czynników, które sprawiają, że człowiek jest spokojny o swoją teraźniejszość i przyszłość, że nie musi się martwić o to, co będzie jutro czy też za jakiś czas. Można powiedzieć, że każdy z nas chciałby mieć poczucie pewności w każdej sferze swojego życia i każdy z nas ma swój własny system wartościowania tego, co jest dla niego najważniejsze, by takie poczucie zyskać.
Są ludzie, którym poczucie bezpieczeństwa daje stabilizacja finansowa i zawodowa. Czują się bezpiecznie, mając pewność, że ich kariera zawodowa nie jest niczym zagrożona, a praca daje im spełnienie i umożliwia rozwój. Mają świadomość, że nie musza martwić się o byt swój i swojej rodziny, że nie muszą się martwić o pieniądze, o to, czy będą mieli, za co przeżyć kolejny miesiąc. Poczucie stabilizacji materialnej napełnia ich spokojem o przyszłość.
Są ludzie, dla których poczucie bezpieczeństwa jest równoznaczne z poczuciem stabilizacji emocjonalnej. Mają pewność trwałości swojego związku, mają pewność, że partner ich nie skrzywdzi czy też nie opuści i z optymizmem spoglądają w swoją przyszłość. Dla nich spełnienie w sferze uczuciowej jest równoznaczne z poczuciem spokoju o to, co przyniesie im życie. W związku widzą sens swojego życia, a partner jest dla nich oparciem.
Są też i ludzie, którym poczucie bezpieczeństwa kojarzy się ze spokojem o stan ich zdrowia. Dla nich najważniejsze jest to, aby byli zdrowymi – dzięki temu będą w stanie osiągnąć to, co sobie zaplanują.
O tym, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa, przekonał się chyba każdy, komu z jakichś przyczyn zawalił się świat. Każdy, kto nieoczekiwanie stracił pracę i musiał szukać nowej, mając świadomość, że od jej znalezienia zależy również to, czy będzie miał, za co żyć. Każdy, kto doświadczył rozpadu związku uczuciowego i utracił wiążące się z nim nadzieje na spokojną przyszłość we dwoje. Każdy, kto nagle zachorował i musiał zawalczyć o odzyskanie zdrowia. Każdy, kto utracił to, co dawało mu poczucie wewnętrznej równowagi i spokoju.
Brak poczucia bezpieczeństwa sprawia, że człowiek czuje się wewnętrznie rozbity, niepewny tego, co przyniesie mu życie, niezdolny do działania. Ma poczucie utknięcia w martwym punkcie i czasami nie potrafi zmusić się do zrobienia czegokolwiek, co sprawiłoby, że jego życie zacznie wracać do normy. Zatraca się w marazmie swojego życia i poczuciu braku nadziei na lepsze jutro. Brak poczucia bezpieczeństwa pogłębia się, jeśli swoje nadzieje na przyszłość wiązał z obecnością drugiego człowieka. Kiedy ta osoba odchodzi, zabiera ze sobą również poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, szczęścia.
Odzyskanie poczucia bezpieczeństwa to proces złożony. Przed wszystkim wymaga od człowieka podjęcia jakichś działań i przewartościowania swojego życia. Nie każdy z nas potrafi od razu ruszyć do przodu po jakichś przykrych bądź traumatycznych doświadczeniach. Musimy mieć jednak świadomość, że im dłużej trzymamy się czegoś, co już należy do przeszłości, tym trudniej będzie nam nie tylko zadbać o swoją przyszłość, ale również odzyskać poczucie bezpieczeństwa w swoim życiu. Czekając na to, że życie samo rozwiąże za nas jakiś problem, również nie zyskamy poczucia równowagi. Musimy mieć świadomość, że brak poczucia bezpieczeństwa będzie sprawiał, że będziemy żyli w nieustannym lęku o swoją przyszłość i nie będziemy potrafili czuć się naprawdę szczęśliwymi, zamartwiając się o to, co dalej będzie z nami.
Warto więc, abyśmy zawsze starali się zyskać poczucie bezpieczeństwa w swoim życiu. Dzięki temu będziemy mogli skupić się na przyszłości, nie marnując energii na zamartwianie się o nią.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.