Bogowie wikingów
Spis treści
Bogowie nordyccy
Wielobóstwo było niezwykle często bliskie starożytnym ludom. Do dzisiaj większość z nas może wymienić słynnych bogów greckich, a historie z nimi związane są całkiem dobrze znane już w czasach szkolnych. Nie tylko Grecy czy Egipcjanie mieli jednak swoich wielkich władców i żarliwie się do nich modlili, czy też wierzyli, że sprawują oni władzę nad ludzkością i odpowiadają za różne dziedziny życia i zjawiska w przyrodzie. Waleczni Wikingowie także chętnie zawierzali swoje losy bogom, którzy to mieli czuwać nad nimi i wspomagać w codziennym życiu.
Mitologia wikingów.
Wikingowie byli ludem pochodzącym z krajów skandynawskim. Centralnym elementem tamtejszej mitologii było drzewo życia o nazwie Yggdrasilu. Było ono świętym jesionem, który miał łączyć wszystko w spójną całość w kosmosie. Magiczne drzewo było niszczone przez takie zwierzęta jak jelenie czy węże. Symbolizowały one zło i brak pewności. Istotne dla mitologii skandynawskiej jest wiara w istnienie dziewięciu światów, najważniejsze były jednak trzy główne:
- Asgard czyli świat bogów.
- Midgard czyli świat ludzi.
- Helhaim czyli świat podziemny, miejsce zmarłych.
Kim byli bogowie skandynawscy?
Bogowie, w jakich wierzyli wikingowie oraz wszelkie istoty, które zamieszkiwały wszystkie światy mogły swobodnie między nimi przenikać, stąd ludzie żyli spodziewając się, że napotkają bogów na swojej drodze. Nie różnili się oni specjalnie wyglądem, ani nie posiadali żadnych szczególnych znaków, po których można było ich rozpoznać. Mieli sporo ludzkich cech, także jeżeli chodzi o charakter. To zupełnie inna wizja od tej, w jaką wierzyli chrześcijanie. Bogowie wikingów byli tacy, jak ludzie i nie wyzbyli się zwykłych, ludzkich cech. Takie uczłowieczone postrzeganie bóstw sprawiało, że często Ci zamożni i posiadający władzę ludzie lubili przedstawiać się, jako potomkowie bogów i przypisywali sobie specjalne względy.
Do znanych nordyckich bogów należeli między innymi:
Bogowie Asowie
- Baldr. Bój piękna i dobra
- Bragi. Bóg poezji.
- Frigga. Bogini deszczu oraz patronka małżeństwa. Królowa Asgardu.
- Heimdall. Bóg czujności, który strzegł wejścia na tęczowy most.
- Idun. Bogini wiosny, płodności oraz młodości, ale także śmierci.
- Mimir. Bóg mądrości.
- Sif. Znana ze złotych włosów bogini zboża oraz zieleni.
- Thor. Bóg burzy, piorunów oraz walki i bitwy.
- Odyn. Król Asgardu. Bóg wojny, wojowników, władzy, mądrości, ale także i magii oraz poezji.
Bogowie Wanowie
- Freja. Królowa. Bogini wegetacji, miłości i płodności.
- Frejr. Bóg lata i ciepła.
- Njord. Bóg morza.
- Skadi. Bogini zimy.
W mitologii skandynawskiej, jak i każdej innej można zauważyć pewne podobieństwa. Ludzie od lat starali się sobie wytłumaczyć istnienie życia i wyobrazić sobie to, co czeka ich po śmierci. Często więc pojawia się motyw świata podziemnego, bogów odpowiadających za miłość, powodzenie w walce czy też za żywioły. Między bogami pojawiają się więzy krwi, miłości, romanse i małżeństwa. Podobnie, jak w innych mitologiach, także i wikingowie wierzyli w istnienie półbogów, czyli potomków ziemskich ludzi z istotami wyżej od nich postawionymi.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.