Autosabotaż
Spis treści
Czym jest autosabotaż i jak zatrzymać błędne koło?
Od czasów babilońskich ludzie podejmowali postanowienia noworoczne z nadzieją i determinacją, aby poprawić swoje życie w nadchodzącym roku. Każdego roku, do początku lutego, porzuca się około 80% nowych celów. Nasze postanowienia są zakłócane na niezliczone sposoby, a jednym z najbardziej rozpowszechnionych jest autosabotaż. Sabotowane rozwiązanie może wydawać się łagodne, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności; jednak chroniczny autosabotaż może prowadzić do destrukcyjnych skutków w naszym życiu osobistym i zawodowym. Autosabotaż jest bardziej powszechny niż nam się wydaje.
Autosabotaż
Autosabotaż ma miejsce, gdy niszczymy się fizycznie, psychicznie lub emocjonalnie albo celowo utrudniamy własny sukces i dobrobyt poprzez podważanie osobistych celów i wartości. Jest podstępny, głęboki i uniwersalny, a także emanuje z negatywnego nastawienia.
Samosabotaż, znany również jako dysregulacja behawioralna, może być świadomy lub nieświadomy w zależności od poziomu naszej świadomości. Przykładem świadomego autosabotażu jest decydowanie się na zjedzenie ciasta, pomimo celu, by jeść zdrowo. Nieświadomy sabotaż ma miejsce, gdy osobisty cel lub wartość zostały podważone, ale początkowo nie zostały rozpoznane. Ktoś, kto boi się porażki, może czekać do ostatniej chwili z pracą nad ważnym projektem, nieświadomie unikając perspektywy awansu.
Innym wymiarem autosabotażu jest dysonans poznawczy. Jest to wewnętrzny brak równowagi lub dyskomfort odczuwany, gdy słowa lub czyny nie są zgodne z przekonaniami i wartościami. Kiedy tak się dzieje, działamy, aby złagodzić dyskomfort, zmieniając nasze słowa lub zachowania lub zmieniając nasze cele i wartości. Być może wydaje się mało prawdopodobne, aby ktokolwiek celowo sabotował sam siebie, a jednak to robi, a konsekwencje mogą być negatywne. Przewlekły autosabotaż wyczerpuje popęd i motywację oraz pozostawia nas w smutku, niepokoju i z obniżoną samooceną.
Zachowanie samosabotażowe
Ludzie ze wszystkich środowisk sabotują siebie, pozwalając negatywnym myślom wymknąć się spod kontroli, a to tylko wierzchołek przysłowiowej góry lodowej. Autosabotaż jest zakorzeniony w kontrproduktywnych nastawieniach, w tym negatywności, dezorganizacji, niezdecydowaniu i negatywnej rozmowie z samym sobą. Perfekcjonizm i syndrom oszusta to także formy samosabotażu. Podstępna i wszechobecna forma tego działania to bezmyślne rozpraszanie uwagi, które uniemożliwia osiągnięcie celu.
Niektóre bezmyślne rozrywki to spędzanie ogromu czasu przed telewizją, surfowanie po Internecie bez celu, przewijanie mediów społecznościowych, obsesja na punkcie gier wideo i zakupy w Internecie. Oprócz kontrproduktywnego sposobu myślenia, angażujemy się w kontrproduktywne lub destrukcyjne zachowania. Niektóre typowe zachowania obejmują przejadanie się, nadmierne picie lub nadużywanie narkotyków, pornografię, palenie, hazard, samookaleczenia i nadmierne wydatki.
Racjonalne obawy są niezbędne dla bezpieczeństwa i utrwalenia. Jednak gdy lęki tracą równowagę, powstrzymują nas przed postępem w karierze i życiu osobistym. Niektóre powszechne nieuzasadnione lęki obejmują lęk przed zaangażowaniem, nieznanym, zmianą, porażką i utratą kontroli.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.