Techniki automasażu
Spis treści
Techniki automasażu
Każdy zabiegany człowiek czasami potrzebuje chwili dla siebie i odrobiny relaksu. Poświęcenie czasu z napiętego harmonogramu na zarezerwowanie masażu u masażysty może być przyjemne, ale niestety czasami po prostu nie pasuje do harmonogramu życia (lub kwestii pieniężnych). Zamiast cierpieć z bólu, można spróbować zastosować techniki automasażu, aby wykonać skuteczny masaż w zaciszu własnego domu lub biura.
Techniki automasażu to takie, które można wykonać samodzielnie, aby pozbyć się napięcia mięśni i punktów spustowych w całym ciele. Wiele technik automasażu można wykonywać palcami, dłońmi i łokciami, podczas gdy inne wymagają prostych przedmiotów takich jak piłki tenisowe, rolki z pianki lub narzędzia do punktów spustowych.
Korzyści wynikające z automasażu
Wiele osób chce samoopieki w celu złagodzenia bólu spowodowanego stresem, bólem i napięciem mięśni. Szczególnie, jeśli jesteśmy osobami, które cierpią na zespół dysfunkcji bólu mięśniowo-powięziowego, który jest spowodowany obecnością przewlekłych punktów spustowych – może być konieczne regularne samodzielne masowanie. Punkty spustowe to zwarte węzły w tkankach mięśniowych, które mogą powodować ból, a także przenosić go na inne obszary ciała.
Według badania z 2015 roku opublikowanego w Journal of Physical Therapy Science, pacjenci cierpiący na zespół dysfunkcji bólu mięśniowo-powięziowego, którzy praktykują automasaż połączony z ćwiczeniami domowymi, zmniejszyli intensywność bólu podczas codziennych czynności w porównaniu z osobami fizycznymi. które przeszło tylko sześć sesji tradycyjnych metod fizjoterapii (gorąca i przezskórna elektryczna stymulacja nerwów).
Korzyści z samodzielnego masażu obejmują:
- zmniejszenie bólu
- zmniejszenie bolesności i obrzęku mięśni
- zmniejszenie lęku i depresji
- poprawienie funkcji odpornościowych
- wzmocnienie czujności
- odmłodzenie umysłu i ciała
- zdrowszy sen
Istnieje wiele korzyści płynących z nauki technik samodzielnego masażu, zamiast szukania profesjonalnej opieki, w tym:
- to mniej kosztowne niż płacenie specjaliście.
- jest to mniej czasochłonne niż rezerwowanie wizyty u specjalisty.
- można skupić się na obszarach, które naprawdę przeszkadzają i wywierać większy nacisk, gdy znajdziemy szczególnie wrażliwe obszary.
- wyniki są zazwyczaj szybkie, gdy koncentrujemy się na obszarach problemowych.
- można wykonywać techniki automasażu praktycznie wszędzie, w tym w domu, biurze, a nawet w samochodzie.
- nie musimy czuć się skrępowani dotykaniem przez kogoś, kogo nie znamy, lub odwiedzaniem nieznanego miejsca, takiego jak spa lub klinika
Niektóre techniki automasażu
Podczas wykonywania automasażu należy pamiętać, że w łagodnych przypadkach wystarczy masaż jedynie przez minutę, w cięższych może trwać to trochę dłużej. Automasaż powinien być wykonywany regularnie, najlepiej dwa razy dziennie. Istotne jest aby w trakcie masażu zlokalizować obszar, w którym odczuwamy największy ból. Należy zastosować mocny, ale dopuszczalny nacisk, jeżeli pojawi się większy ból – przy następnym automasażu należy złagodzić ucisk.
Najczęściej spotykaną techniką automasażu jest samodzielny masaż głowy, który często wykonujemy nawet nie wiedząc, że tak to jest nazywane. Nic tak nie zepsuje idealnego dnia jak pulsujący ból głowy. W trakcje samodzielnego masażu głowy należy umieścić kciuki wysoko na kościach policzkowych, tuż przy uszach i delikatnie naciskać okrężnymi ruchami na skroniach. Robienie kółek kontynuujemy, przesuwając się wzdłuż linii włosów, aż opuszki palców spotkają się na środku czoła.
Innym przykładem jest samodzielny masaż karku. Siedzenie przy komputerze przez cały dzień może sprawić, że szyja stanie się sztywna i obolała, a wykonanie tej prostej techniki automasażu pomoże złagodzić napięcie i złagodzić ból. Umieszczamy dwa lub trzy opuszki palców na karku, w miejscu gdzie szyja styka się z ramionami, następnie mocno uciskamy i przytrzymujemy ten obszar. Zwalniamy, gdy mięśnie poczują się bardziej rozluźnione, następnie powoli obracamy ramiona do przodu i do tyłu. Taką sekwencję należy powtórzyć co najmniej trzy razy.
Z innej strony przykładem techniki automasażu z wykorzystaniem piłeczki tenisowej może być samodzielny masaż stóp. Bieganie, jogging i długie spacery mogą być torturą dla naszych stóp. Pod koniec dnia stopy mogą boleć tak bardzo, że aż chce się krzyczeć. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki temu prostemu ćwiczeniu ból stopy można złagodzić. Przed przystąpieniem do automasażu należy usiąść wygodnie z bosymi stopami i umieścić piłkę tenisową pod stopą. Piłkę powinniśmy toczyć w przód i tył od pięty do palców, stosując mocny nacisk. Gdy trafimy na szczególnie bolesny lub tkliwy obszar – należy toczyć małe kółka aż do rozluźnienia tego miejsca.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.