Autohipnoza
Spis treści
Zdrowie psychiczne, a autohipnoza.
Autohipnoza to popularna forma samopomocy w zakresie zdrowia psychicznego. Często określana się ją także jako samohipnoze, a także kreatywną wizualizację lub medytację. Niekiedy mylona jest z autosugestią, która także jest formą samohipnozy lub programowania umysłu. Jak samodzielnie doświadczyć autohipnozy? Ponieważ autohipnoza to hipnoza wykonywana na sobie, aby ją zrozumieć, należy najpierw zrozumieć, czy jest sama hipnoza.
Techniki hipnoterapii
Zasadniczo hipnoterapia polega na łagodzeniu bolesnych lub niepokojących procesów psychicznych poprzez terapeutyczne techniki relaksacyjne. Techniki hipnoterapeutyczne działają poprzez skupienie myśli i odprężenie ciała. Zastosowane techniki siły umysłu obniżają ciśnienie krwi, tętno i rytm fal mózgowych. Jeśli zrobi się to poprawnie, doświadczyć można stanu podobnego do „transu”, w którym ciało jest odprężone, a umysł na poziomie świadomości – zrelaksowany i otwarty.
Chociaż osoba poddana hipnozie jest mniej czujna, inne procesy umysłowe, w tym procesy podświadomości, stają się bardziej skupione i otwarte na pozytywne zmiany. Często używane są obrazy, sugestie, czy techniki NLP, a także inne techniki wykorzystujące siłę umysłu.
Te same etapy są również istotne w przypadku autohipnozy. Różnica między autohipnozą, a tym co jest nazywane „hipnozą podczas snu” – wykonywaną przez hipnoterapeutę, polega na tym, że trans jest wywoływany przez „podmiot” na sobie i tylko „podmiot” zachowuje pełną kontrolę nad transem.
Etapy terapii hipnozą
Pierwszym etapem jest przeformułowanie problemu. Czasami ludzie nie są w stanie zobaczyć konkretnego problemu w innym świetle, a hipnoterapia pomaga w zmianie procesów myślowych dotyczących różnych problemów.
Następnie jest relaksacja, po której następuje wchłonięcie. Czyli hipnoterapia polega na pełnym odprężeniu zarówno fizycznym jak i psychicznym, a później na mentalnym otwarciu się i zaangażowaniu w pozytywne słowa i obrazy lub idee, które mają być przedmiotem terapii.
Trzeci etap to dysocjacja. Jest to proces usuwania różnych, negatywnych i krytycznych myśli lub innych negatywnych połączeń.
Kolejny to odpowiadanie. I chociaż jest to bardziej związane z pracą między hipnoterapeutą, a pacjentem, ma również miejsce w autohipnozie. Na tym etapie chodzi o otwartość i stosowanie się do sugestii terapeuty lub otwartość i zaangażowanie w realizację własnych celów.
Piąty już etap to powrót do „normalnej” świadomości. Jest to istotny proces wyciszania, podobny do tego, który ma ułatwić powrót do normalnego stanu psychicznego.
Ostatnim etapem jest refleksja nad doświadczeniem. Po sesji hipnoterapii lub autohipnozy, ważne jest aby wyjść z tego i zastanowić się nad tym w bardziej czujnym i ugruntowanym stanie świadomości. Pozwala to lepiej wdrożyć terapię i płynące z niej korzyści w codzienne życie.
Proces autohipnozy
Aby przeprowadzić autohipnozę, należy w pierwszej kolejności nauczyć się wchodzenia w stan podobny do głębokiego transu. Następnie trzeba nauczyć się technik, które można zastosować, gdy jest się w takim stanie. Jeśli osoba jest początkująca, dobrym pomysłem było by rozpoczęcie treningu autohipnozy w trybie online lub przy użyciu specjalnych programów audio.
Autohipnoza to niezwykły proces samopomocy. Można się go nauczyć i wykorzystać do pomocy sobie w różnych stanach psychicznych. Metody te istnieją od wieków i obiecują pomoc jako akceptowana i poszukiwana terapia.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.