Wedyjska astrologia
Spis treści
Czym jest astrologia wedyjska i czym różni się od zachodniej astrologii?
Każdy kto interesuje się astrologią dobrze zna znaczenie daty urodzenia oraz zgodności astrologiczne z innymi osobami. Jednak zachodnia astrologia nie jest jedynym systemem astrologicznym.
Historia wedyjskiej astrologii
Sanskryckie słowo określające astrologię wedyjską lub hinduską, to jyotisa, w wolnym tłumaczeniu oznaczające „światło/ciało niebieskie”. Pierwszy raz pojawiła się w starożytnym tekście indyjskim w Rigwedzie.
Astrologia wedyjska zawiera w sobie bogate duchowe tradycje i mity starożytnej kultury indyjskiej. Obecnie, w większości obszarów Indii, Jyotish jest uznaną nauką i dla wielu jest częścią ich stylu życia.
W najwcześniejszym okresie astrologia wedyjska była używana do określania ważnych na składanie ofiary i dokonywania rytuałów. Z biegiem czasu stawała się coraz bardziej spersonalizowana, a ludzie zaczęli badać ruchy planet, starając się zrozumieć własne przeznaczenie. Astrologia wedyjska jest powiązana z innymi starożytnymi praktykami indyjskimi, np. z jogą. Podobnie jak astrologia zachodnia, astrologia wedyjska oferuje przewodnik lub mapę dorgową do lepszego zrozumienia ludzkich doświadczeń fizycznych, emocjonalnych, duchowych oraz finansowych.
Znaki zodiaku wedyjskie
Podobnie jak w astrologii zachodniej, w zodiaku wedyjskim jest 12 znaków. Co ciekawe, cechy znaków też są prawie takie same. Różnica polega na datach oraz w tym, że znany nam horoskop opiera się o położenie słońca, a astrologia wedyjska skupia się na księżycu. Daty dla znaków wedyjskich:
- Baran: Mesha – 13 kwietnia – 14 maja
- Byk: Vrishaba – 15 maja – 14 czerwca
- Bliźnięta: Mithuna – 15 czerwca – 14 lipca
- Rak: Karkata – 15 lipca – 14 sierpnia
- Lew: Simha – 15 sierpnia – 15 września
- Panna: Kanya – 16 września – 15 października
- Waga: Tula – 16 października – 14 listopada
- Skorpion: Vrishchika – 15 listopada – 14 grudnia
- Strzelec: Dhanus – 15 grudnia – 13 stycznia
- Koziorożec: Makara – 14 stycznia – 11 lutego
- Wodnik: Kumha – 12 lutego – 12 marca
- Ryby: Meena – 13 marca – 12 kwietnia
Istnieje aż szesnaście podziałów lub inaczej dywizji, wykresów jakie używane są w hinduskiej astrologii. Jednym z takich podziałów są właśnie znaki zodiaku. Innym podziałem są Nakszatry lub inaczej rezydencje księżycowe. Oznacza to podział nieba na 27 równych części, z których każda poszczególna identyfikowana jest przez jej osobistą gwiazdę.
Znaczenie księżyca w astrologii wedyjskiej
Starożytni Indianie spojrzeli w nocne niebo i podzielili je na 27 sekcji zwanych Nakszatrami. Była to oryginalna forma astrologii indyjskiej, która pochodzi z okresu poprzedzającego astrologię dwunastoznakową. Zgodnie z mitologią astrologii wedyjskiej, księżyc spędza jeden dzień w każdym cyklu miesięcznym w każdym z 27 Nakszatr, zanim przejdzie w stan „braku księżyca”.
Astrologia wedyjska jest oparta na systemie gwiazd stałych, polegającym na sporządzaniu mapy, na której księżyc jest największą planetą na mapie. Wiedząc, w której rezydencji księżycowej znajduje się księżyc w chwili narodzin, można uzyskać ważne informacje dotyczące osobowości, wewnętrznych sił napędowych i celu. Znaki księżycowe:
- Aswini – 13 kwietnia – 27 kwietnia
- Bharani – 27 kwietnia – 11 maja
- Krittika – 11 maja – 25 maja
- Rohini – 25 maja – 8 czerwca
- Margasira – 8 czerwca – 21 czerwca
- Ardra – 21 czerwca – 5 lipca
- Punarwasu – 5 lipca – 19 lipca
- Pusja – 19 lipca – 2 sierpnia
- Aslesa – 2 sierpnia – 16 sierpnia
- Magha – 16 sierpnia – 30 sierpnia
- Purwa Falguni – 30 sierpnia – 13 września
- Uttara Falguni – 13 września – 26 września
- Hasta – 26 września – 10 października
- Caitra – 10 października – 23 października
- Swati – 23 października – 6 listopada
- Waisakha – 6 listopada – 19 listopada
- Anuradha – 19 listopada – 2 grudnia
- Dzjesztha – 2 grudnia – 15 grudnia
- Mula – 15 grudnia – 28 grudnia
- Purwa Asadha – 28 grudnia – 11 stycznia
- Uttara Asadha – 11 stycznia – 24 stycznia
- Srawana – 24 stycznia – 6 lutego
- Dhaniszta – 6 lutego – 18 lutego
- Sarabhiszek – 19 lutego – 4 marca
- Purwa Bhadra – 4 marca – 17 marca
- Uttara Bhadra – 17 marca – 31 marca
- Rewati – 31 marca – 13 kwietnia
Inne części astrologii wedyjskiej
Astrologia wedyjska opiera się także na siedmiu świętych planetach: od Słońca do Saturna (zamiast Ziemi jest księżyc). Wyznaczane są także godziny planetarne zwane również „hora”. Ogólnie planety przypisane są do poszczególnych dni tygodnia:
- niedziela – Słońce
- poniedziałek – Księżyc
- wtorek – Mars
- środa – Merkury
- czwartek – Jowisz
- piątek – Wenus
- sobota – Saturn
Istotny jest także bieg żywiołów. Liczony zawsze z rozpoczęciem wedyjskiej doby (od wschodu słońca w danym dniu) i trwają po 24 minuty. Żywioły występują w kolejności:
- eter
- wiatr
- ogień
- woda
- ziemia
Pięć wyżej wymienionych żywiołów po 24 minuty, dają dwie pełne godziny. Cykle powtarzają się, a każde kolejne dwie godziny są związane z innymi systemami.
Najistotniejszym elementem astrologii wedyjskiej jest bazowanie na prawie karmy. Prawo to mówi, że na obecne życie, ogromny wpływ ma sposób życia w poprzednich wcieleniach.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.