Co daje asertywność ?
Spis treści
Jak rozwijać asertywność ?
Sytuacji, w których powinniśmy wykazać się umiejętnością asertywności, jest pełno. Czy na pewno znamy definicję słowa asertywność? Większość społeczeństwa zgodnie uzna, że jest to zdolność odmawiania. Naturalnie, po części to prawda. W artykule dokładnie omówimy, czym jest asertywność. Sposoby na nauczenie się tego złożonego procesu również przestaną być tajemnicą. To zaczynamy!
Czym właściwie jest asertywność?
Asertywność jest w życiu narzędziem niezbędnym. Dzięki niej możemy wyrazić własne zdanie oraz uczucia i emocje. Postępując w ten sposób, nie narażamy się na sytuację, w której decydujemy się wykonać czynność lub zachowywać się wbrew zasadom, które są dla nas bezcenne. Nie zależnie czy będą one miały wydźwięk moralny, czy też religijny. Osoba cechującą się asertywnością stawia na równi własne potrzeby. Nie jest jej obca świadomość, że posiada taką samą wartość jak reszta społeczeństwa. W skrócie zna swoją wartość i nie czuje się ani odrobinę gorsza. Jeśli chcemy rozwijać się w kierunku bycia osobą asertywną, musimy poznać podstawowe zasady empatii. Prezentując swój punkt widzenia, róbmy to w sposób taki, aby nikogo nie zranić. Ze szczególną ostrożnością trzeba dobierać słowa w przypadku osób wrażliwych bądź dzieci. Bywa to uciążliwe i trudne, ponieważ przekaz nie może budzić wątpliwości, czyli musi być po prostu jasny.
Zbiór cech
Jeśli mamy do czynienia z człowiekiem wyróżniającym się wyrażaniem siebie w bardzo dobitnym stylu, rozpoznamy też inne, kluczowe cechy. Jest to jednocześnie wskazówką dla nas, co powinniśmy w sobie rozbudzić, aby być na tyle odważnym, żeby wypowiedzieć głośne „Nie zgadzam się, uważam zupełnie inaczej!”. Oto rzeczy, które trzeba udoskonalić:
- Bezwarunkowo zaakceptuj siebie — przyjmij do wiadomości, że masz wady zupełnie jak każdy człowiek. Jesteś wyjątkowy i masz prawo do komunikowania się w pełni otwarty sposób.
- Poznaj swoje zalety i przestań się w końcu krytykować! – Zrozumiesz wtedy, że masz wspaniałą osobowość. Wiele osób na Twoim miejscu dawno by się poddało. Zacznij doceniać swoje drobne sukcesy i nie porównuj się do innych. Znasz język obcy? Nie szukaj wymówek i spróbuj pracy jako korepetytor/nauczyciel/recepcjonista na lotnisku. Wkrótce spostrzeżesz, że jesteś całkiem, całkiem zdolnym człowiekiem i Twoja pewność siebie gwałtownie wzrośnie!
- Bądź obiektywny, empatyczny i staraj się w pełni zrozumieć drugą osobę. Jeśli jesteś świadkiem złego zachowania np. dziecka krzyczącego na ulicy, to zdrowiej jest wczuć się w jego rolę. Dziecko jest smutne, ponieważ nie dostało drogiej zabawki, o której marzyło? Czy jednak jest rozwydrzonym bachorem? Jeśli będziesz wyrozumiały dla innych, łatwiej wybaczysz również sobie. Pojawi się efekt domina. Przestaniesz krytykować siebie, to ograniczenia znikną. Znikną ograniczenia, wtedy będziesz osiągać sukcesy. Zaczniesz zdobywać coraz więcej i więcej, w następstwie wzrośnie Twoja pewność siebie. Gdy zrozumiesz swoją wartość, to staniesz się asertywny. Proste? Proste.
Często spotykane sytuacje, jak się bronić?
Krótki dialog przedstawiający jak asertywnie odmówić: -Ze mną się nie napijesz? -Niestety nie piję alkoholu. – No weeeź, piją wszyscy. Rozszyfruj intencje manipulatora (ewidentnie próbuje wzbudzić w Tobie poczucie winy, sugerując, że nie integrujesz się z grupą). -Odczuwam presję i źle się z tym czuję (pokazanie własnych emocji). Musisz wiedzieć, że nie będę zmuszać się do picia (odmówienie wykonania czynności), ponieważ nie mam takiej potrzeby/nie lubię/będę prowadzić samochód (uzasadnienie postępowania). Jest to moja decyzja, którą musisz zaakceptować (decyzja została podjęta, więc nie wolno jej lekceważyć).
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.