Właściwości Arniki górskiej
Spis treści
Arnika górska – pochodzenie i symbolika
Pierwsze wzmianki o arnice górskiej pochodzą z XII wieku, pisała o niej św. Hildegarda, autorka dzieła przyrodniczo-medycznego. Prócz działania leczniczego święta przypisywała roślinie właściwości magiczne. W dzień przesilenia letniego chłopi zamieszkujący tereny Bawarii rozkładali rośliny w rogach domu, miała ona chronić domostwo przed złymi duchami. Plemiona germańskie wierzyły, że zioło to ustrzega przed gradobiciem lub uderzeniem pioruna. W stanie naturalnym roślina występuje na terenach górzystych, spotkana w Europie oraz w Azji. Arnika górska jest byliną z rodziny astrowatych. Charakteryzuje się wzniesionym pokrojem i żółtopomarańczowymi kwiatami w postaci koszyczka.
Co zawiera zioło arniki?
Arnika górska jest bogata w olejki eteryczne, flawonoidy, trójterpeny, laktony, saponiny. Warto zwrócić uwagę na gorycz, którą jest arnicyna. W skład kłącza rośliny wchodzi inulina oraz żywice i śluzy. W ziołolecznictwie wykorzystywane są zarówno sproszkowane kwiaty rośliny, jak i kłącza oraz liście. Arnika górska w stanie naturalnym jest chroniona, do celów farmaceutycznych pozyskuje się ją z upraw. Zioło to używane jest w kosmetyce oraz w medycynie.
Działanie arniki górskiej
Substancje zawarte w roślinie mają zdolność do pobudzania układu nerwowego, arnika wykazuje działanie rozkurczowe, obniża ciśnienie krwi. Olejki eteryczne odpowiadają za działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne. Wyciągi z arniki wzmacniają naczynia krwionośnie uszczelniając je. Arnika górska działa też na układ pokarmowy poprzez wzmaganie produkcji soków trawiennych. Nie powinno się rośliny stosować samodzielnie, ponieważ jej przedawkowanie może być niebezpieczne.
Zastosowanie w kosmetyce i w medycynie
Arnika górska ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Dodaje się ją do toników do twarzy, kremów i maseczek. Okłady z tej rośliny pomagają uporać się z kontuzjami, obrzękami i dolegliwościami bólowymi w stanach zapalnych. Zioło jest często używane w płukankach do włosów oraz w maściach przeciwzapalnych. Kąpiele z jej dodatkiem zmniejszają cellulit i wzmacniają naczynia krwionośne.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.