Antropozofia
Spis treści
Antropozofia
Antropozofia to duchowa filozofia zorientowana na człowieka, która odzwierciedla i przemawia do podstawowych, głębokich duchowych pytań ludzkości. Przemawia także do naszych podstawowych potrzeb artystycznych, do potrzeby odnoszenia się do świata z naukowej postawy umysłu i do potrzeby rozwijania relacji światu w pełnej wolności iw oparciu o całkowicie indywidualne osądy i decyzje.
Antropozofia jest filozofią duchową, rozwiniętą głównie przez Rudolfa Steinera na przełomie XIX i XX wieku. Rodzi się z filozofii wolności, żyjąc u podstaw antropozofii. Jest to ścieżka wiedzy lub badań duchowych, rozwinięta w oparciu o europejską filozofię idealistyczną, zakorzenioną w filozofiach Arystotelesa, Platona i Tomasza z Akwinu. Definiuje ją przede wszystkim metoda badań, a po drugie możliwa wiedza lub doświadczenia, do których prowadzi.

Dążenia antropozofii
Z pewnej perspektywy antropozofię można również nazwać nauką duchową. Jako taka jest próbą rozwijania nie tylko przyrodniczych, ale także duchowych badań naukowych w oparciu o tradycję idealistyczną, w duchu historycznych dążeń, które doprowadziły do rozwoju współczesnej nauki. Antropozofia dąży do wypełnienia rozłamów, które powstały od średniowiecza między nauką, sztuką i religijnymi dążeniami człowieka, jako trzema głównymi dziedzinami kultury ludzkiej i buduje podstawy do ich syntezy na przyszłość.
Centralną organizacją zajmującą się kultywowaniem tego w związku z antropozofią jest Szkoła Nauk Duchowych, mająca ośrodek w Goetheanum w Dornach w Szwajcarii.
Antropozofia jest także impulsem do pielęgnowania życia duszy w jednostce iw społeczeństwie ludzkim, co oznacza między innymi pielęgnowanie szacunku i zainteresowania innych na czysto ludzkim podłożu, niezależnie od ich pochodzenia i poglądów. Główną organizacją zajmującą się tym jest Towarzystwo Antropozoficzne, które istnieje w ogólnoświatowej formie jako narodowe Towarzystwa Antropozoficzne i jako grupy tematyczne – głównie w Stanach Zjednoczonych.
Źródło innych praktyk
Choć zakorzeniona w filozofii wolności, rozwiniętej jako metoda badań duchowych i impuls do pielęgnowania czysto ludzkiego zainteresowania innymi ludźmi, ma również możliwe implikacje praktyczne i jako takie życie jako stosowana lub praktyczna antropozofia w różnych „ruchach córkach” antropozofia.
Najbardziej rozwiniętym z tych ruchów potomnych antropozofii są rolnictwo biodynamiczne, szkoły waldorfskie, antropozoficzna edukacja lecznicza oraz medycyna antropozoficzna.
Główną organizacją, która pierwotnie powstała w celu współpracy między organizacjami antropozoficznymi, instytucjami i firmami, jest stowarzyszenie obywatelskie General Anthroposophical Society z siedzibą w Dornach w Szwajcarii. Odpowiednią organizacją w USA jest Rada Organizacji Antropozoficznych.
Antropozofia, a religia
Antropozofia nie jest religią ani nie ma zastępować religii. Chociaż pewne spostrzeżenia mogą wspierać, oświetlać lub uzupełniać praktyki religijne, nie zapewnia żadnego systemu wierzeń. Towarzystwo Antropozoficzne jest otwarte dla osób dowolnej wiary, ale także dla tych, którzy nie wyznają określonej wiary. To, co jest interesujące w antropozofii, to żywe duchowe spostrzeżenia jej członków i działania, które swobodnie wypływają z tych wglądów. Członkom nie przepisuje się określonej formy praktyki duchowej, ale wielu praktykuje medytację (myślenie kontemplacyjne, wizualizacje lub wyobrażenia), ekspresję artystyczną i naukę.
Antropozofia nie ma wyznania wiary – do członkostwa nie są wymagane żadne przysięgi ani śluby. Antropozofia nie ma świętych tekstów; członkowie Towarzystwa Antropozoficznego mogą swobodnie pracować z tekstami, które uznają za istotne duchowo. Chociaż nie jest to wymagane, wielu członków czyta prace Rudolfa Steinera, założyciela Towarzystwa Antropozoficznego, aby zbadać, w jaki sposób doszedł do swoich duchowych spostrzeżeń.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.

O autorce

Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.