Słuchanie aktywne
Spis treści
Aktywne słuchanie
Umiejętność słuchania jest niezwykle cenną sztuką w kontaktach między ludźmi. Ktoś, kto potrafi wysłuchać często jest otoczony innymi i sprawia wrażenie osoby empatycznej i przejmującej się losem innych. Mimo tego, że słuchanie wydaje się proste, to jednak aktywne odbieranie tego, co mówią ludzie już niekoniecznie takie jest. Jak więc nauczyć się sztuki słuchania?
Co to jest aktywne słuchanie?
Aktywne słuchanie ma na celu wywołać u mówiącego wrażenie, że nie tylko słyszysz, ale także analizujesz i interesujesz się tym, o czym on do Ciebie mówi. Nie wystarczy więc w milczeniu kiwać głową lub utkwić pusty wzrok w przestrzeni i pozwolić rozmówcy na jego wywody. Co charakteryzuje aktywnego słuchającego?
- Zadaje pytania. Od czasu do czasu dobrze jest zapytać osobę, która mówi o szczegóły. To oznacza, że temat naprawdę Cię interesuje i chcesz dowiedzieć się więcej. Wskazuje także na to, że doskonale wiesz o czym jest rozmowa i chętnie się w nią zaangażujesz.
- Utrzymuje kontakt wzrokowy. Patrz rozmówcy w oczy. Reaguj mimiką i potakuj lub uśmiechaj się wtedy, kiedy trzeba. Patrzenie w pusty punkt przed sobą może oznaczać, że się nudzisz, a osoba, która do Ciebie mówi poczuje się zignorowana.
- Nie przerywa i nie zmienia tematu. To, że chcesz zadać pytanie jest ważne i jak najbardziej potrzebne, jednak nie urywaj mówiącemu w pół słowa, ani nie zmieniaj nagle tematu. To nie tylko niegrzeczne, ale także lekceważące. Dajesz wtedy drugiej osobie sygnał, żeby przestała mówić, bo nie masz już ochoty słuchać.
- Nie odpowiada od niechcenia. Kiedy już decydujesz się zadać pytanie lub odpowiedzieć, to postaraj się wydusić z siebie coś więcej, niż krótkie „yhym” lub „tak” albo „nie”. Często kiedy odpowiadasz w ten sposób to rozmówca także może poczuć się zignorowany.
Dlaczego słuchanie jest ważne?
Kiedy ktoś decyduje się poświęcić Ci swój czas i zaczyna rozmowę, to oznacza, że lubi Cię lub uważa za kogoś godnego zaufania. Kiedy nauczysz się słuchać i odpowiednio reagować, to może okazać się, że zdobędziesz znacznie więcej przyjaciół i staniesz się duszą towarzystwa. Każdy lubi czuć się ważny i doceniony, tak więc kiedy wykażesz zainteresowanie tym, co mówi druga osoba, ona z pewnością to doceni. Pamiętaj także o tym, że słuchać warto nie tylko znajomych, czy przyjaciół, ale także szefa czy wykładowcy na uczelni. Kiedy wydajesz się być zaangażowanym słuchaczem często możesz wiele zyskać.
Co robić, kiedy słuchanie kogoś Cię nudzi?
Często bywa tak, że mimo szczerych chęci nie jesteśmy w stanie kogoś wysłuchać. Powody mogą być różne i sprawiać, że rozmowa naprawdę nas nudzi i męczy. Jak zachować się w takiej sytuacji? Dobrze jest mimo wszystko nie okazywać lekceważenia. Pozwól mówiącemu dokończyć zdanie, uśmiechnij się, odpowiedz i przeproś, mówiąc, że masz coś do załatwienia i dokończycie później. To dużo lepsze niż odpowiadanie na siłę, ziewanie i brak kontaktu wzrokowego podczas całej rozmowy. Kultura osobista jest bardzo ważnym elementem w budowaniu relacji z innymi, dlatego nigdy o niej nie zapominaj, nawet wówczas kiedy robisz coś, co wydaje się tak proste, jak słuchanie.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.